Co pozwala mi się wyciszyć i nabrać dystansu


Jestem człowiekiem i jak każdy człowiek miewam lepsze lub gorsze dni. Miewam tez takie ze bez kija nie podchodź. Nie ma się co dziwić, styl życia w dzisiejszych czasach bywa tak szybki że nie ma chwili na swobodę i odpoczynek wtedy kiedy tego potrzebujemy. Dzieci, praca, obiad, zakupy, porządki. Czasem bywa tak, że lecę w tym całym natłoku obowiązków i dopiero wieczorem orientuje się że właśnie przemknął mi przez palce kolejny dzień. Bywa również tak, że gdy staram się ze wszystkim wyrobić w czasie i zrobić to najlepiej jak potrafię, coś staje na przeszkodzie. Wtedy narasta ciśnienie, nerwy.
Zdobyłam jednak umiejętność wykorzystywania chwil na tak zwany reset. Na wyjście ze stanu w którym jestem i spojrzenie na to z boku. Przemyślenie, czy to co się dzieje i emocje, które właśnie mnie ogarniają mają sens. Bywa i tak, że chwile dla siebie wykorzystuje na zaplanowanie obiadu na cały tydzień czy też poukładanie w głowie listy zakupów. Staram się jednak organizować sobie czas tak, żeby móc się wyciszać. Czasem jest to tylko 5-10 min, czasem kilka godzin. Dostosowuje to do sytuacji i potrzeby jaką aktualnie mam.


Prysznic (kąpiel dla posiadaczy wanien)

Najszybsza i najprostsza forma zdobycia chwili dla siebie. W wannie zakładam, że wygląda to lepiej, bo można i świeczki, lampkę wina, książkę. Pod prysznicem jednak też da się wyluzować. Zamykasz na chwilę oczy i dajesz sobie szansę nie myśleć o niczym. Takie wyjście z pokoju pełnego wrzawy choćby na 5 min pod prysznic gdzie poza szumem wody nic nie słychać, potrafi uspokoić.

Spacer z psem

Nie mam teraz aż tak dużo czasu na to jak kiedyś. Bywało że brałam psa i 1,5 godziny spacerowałam. Teraz jest to na pewno krótszy czas, ale strasznie pomaga. Gdy już czuje że eksploduje albo padnę z niemocy, biorę psa i wychodzę. Przewietrzenie umysłu, przemyślenie sobie w spokoju tego co było nie tak, albo tego co budzi jakiś niepokój. Świetny sposób dla posiadaczy czworonogów.

Jazda samochodem

No i tu można mieć trochę wątpliwości. Są takie dni kiedy człowiek ma zły dzień i wkurza go byle pierdoła. Wtedy jazda autem może to niestety spotęgować. Zwłaszcza kiedy inni kierowcy zmówili się i robią ci tego dnia na złość. Może to wtedy powodować chęć szybkiej jazdy, przeklinania na innych czy też słuchania głośnej muzyki i śpiewania. Ale umówmy się, i tak nikt tego nie słyszy. To jak by nie patrzeć - oczyszcza. Krzyk (śpiew) w aucie czy też kilka kurew rzuconych pod nosem kiedy nikt nie słucha, pozwala pozbyć się złych emocji. Zrzucić balast. Wtedy wysiadasz z auta jak po spa, z uśmiechem na twarzy.
Bywa też tak że wsiadasz do auta, jedziesz sobie powoli prawym pasem, analizujesz dzień. Włączysz sobie do tego spokojną muzykę, nucisz pod nosem i nawet puszczasz z uśmiechem na twarzy taksówkarza, który wbija się w ostatniej chwili z lewego pasa. Bywa i tak. Wszystko zależy od tego w jakim stanie wsiadasz do auta.

Joga

To jest absolutny mistrz wyciszania. Poukładania w głowie dnia. Albo zwyczajnego wyczyszczenia myśli i skupienia się na....ciszy. Możesz się wyciszyć i wyciszyć myśli. Możesz też ułożyć sobie kolejny dzień, przeanalizować miniony. To jest czas żeby to co zaprząta umysł poukładać, rozwiązać albo zapomnieć.

sundayismonday.com


Sprzątanie

Przyjemne z pożytecznym. Wściekłość wykorzystać na porządki w domu. Coś pięknego. I okna czyste i człowiek wyluzowany. Gdy mam poczucie, że lekko nad czymś nie panuje i to sprawia że czuję złość, biorę domestos do ręki i szoruje kibel. O. Ot cała filozofia. Uwierzcie mi, że nie raz się świeci skubany tak, że można by z niego jeść. Takie bywają w człowieku nerwy.

Mały wielki sukces

A to jest coś z czym przyszło mi się ostatnio zaprzyjaźnić. Postanowiłam sobie cieszyć się z życia na tyle ile to możliwe. Oczywiście nie popadając w skrajność i zbytni optymizm. Ale kiedy uda mi się coś z czym zmagam się od dawna, gdy w pracy szef doceni, gdy uda się komuś bezinteresownie pomóc. Takie małe sukcesy dominują myśli, człowiek robi się bardziej radosny, szczęśliwy. Odtrąca co złe i skupia się na tym co się udało. To też daje możliwość nabrania dystansu do niepowodzeń.

Jazda na rolkach

Przeciwieństwo jogi. Są takie rzeczy, tak jak przy jeździe autem wspominałam, które trzeba wykrzyczeć, wyrzucić. Rolki pomagają męcząc fizycznie organizm. Zwyczajnie musisz się zajechać żeby ci ulżyło. Nerwy przechodzą w zmęczenie i jakoś to ulatuje.

Rozmowa z drugim człowiekiem

Wielu ludzi ma do siebie to, że po prostu musi z siebie wyrzucić to co zaległo. Zwyczajnie po ludzku się wygadać, żeby się oczyścić. I ja to uważam za coś co najlepiej działa w skali tego co wypisałam. Zwyczajnie po ludzku powiedzieć co na wątrobie leży. Nie zamykać się w sobie i walczyć z myślami tylko ciach, kawę na ławę. Można w domu, z mężem. Można w koleżankami przy kawie. Z mamą na zakupach. Jakkolwiek, gdziekolwiek. Jak komu lepiej i wygodniej. Rozmowa to coś czym każdy z nas dysponuje. Do tego potrzebny jest tylko dobry słuchacz i chwila czasu. 

You Might Also Like

38 komentarze

 1. Fajnie mieć takie miejsca i zajęcia, które pozwolą trochę oczyścić umysł

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie wyciszają wieczory, kiedy mogę usiąść sobie z mężem i opowiedzieć cały dzień.

  OdpowiedzUsuń
 3. Każdy ma swój sposób na relaks i wyciszenie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Blog jest po prostu genialny. Takie informacje mi się przydadzą.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ekstra wpis, mnie wycisza i uspokaja muzyka :3

  OdpowiedzUsuń
 6. W dzisiejszych czasach wszyscy żyją bardzo szybko, a czasami warto zatrzymać się, wyciszyć i zrelaksować.

  OdpowiedzUsuń
 7. super podpowiedzi :) lubię czytać takie porady

  OdpowiedzUsuń
 8. Całkiem ciekawe propozycje. Może coś z nich wykorzystam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam odwiedzać Twojego bloga, ponieważ dodajesz naprawdę ciekawe wpisy. Myśle, że wiele osób jest pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawy wpis, czasami każdy ma takie chwilę że trzeba się wyciszyć. Życzę dużo zdrowia :)

  OdpowiedzUsuń
 11. jeśli chodzi o mnie to też faktycznie spacer z psiakiem jest dobrą opcją na wyciszenie oraz po prostu leżakowanie i słuchanie muzyki albo jakieś drobne sprzątanie takie które nie wymaga ode mnie grama użycia mózgu ;) wtedy się luzuję, działam jak automat i jest mi lepiej :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo dobry wpis, każdy potrzebuje czasami wyciszenia i uspokojenia samego siebie.
  Pozdrawiam.
  https://polonia.klik-24.com/jak-zdobyc-potwierdzenie-adresu-w-uk

  OdpowiedzUsuń
 13. Czekam na kolejny wpis tak samo interesujący jak ten.

  OdpowiedzUsuń
 14. Od dziecka w naszym domu był pies - i tak do ponad 20-tego roku życia. Jedno z najmilszych dla mnie wspomnień to wiele, naprawdę wiele godzin spędzonych z psiakiem na spacerze. Kto nie spróbował - warto. Niby nic, a jednak dużo daje :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo przydatny poradnik. Szczególnie w ostatnim trudnym czasie bardzo ważne jest znać sposoby na to, aby się mniej stresować i wyciszyć.
  https://festal.pl/

  OdpowiedzUsuń
 16. W tak trudnych czasach umiejętność wyciszenia się i odcięcie od problemów ma bardzo pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne.

  OdpowiedzUsuń
 17. Czekam na kolejny tak samo ciekawy artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 18. Informacje są bardzo ciekawe. Nie widziałem, że można mieć aż taki talent do prowadzenia bloga. Mam nadzieje, że dodasz coś nowego.

  OdpowiedzUsuń
 19. Mobilna Obrobka Skrawaniem http://mobilna-obrobka-skrawaniem.pl/">Mobilna obrobka skrawaniem

  OdpowiedzUsuń
 20. Dobra książka. Nic nie zastąpi relaksu z dobrą książką i możliwością przeniesienia się w jakąś inną rzeczywistość czy to z tego świata czy z innego.

  OdpowiedzUsuń
 21. Genevieve748921 lipca 2021 12:12

  Super wpis. Kiedy dodasz następny?
  __________
  masztowy wózek paletowy

  OdpowiedzUsuń
 22. Bardzo ciekawy blog dający do myślenia. Czekam na kolejny wpis.
  __________
  https://lipiakmeble.com.pl/

  OdpowiedzUsuń
 23. Ja kocham podróże. Dzięki nim odpoczywam i mogę się uspokoić. Też medytuję, ćwiczę itd ale to podróże najbardziej mi pomagają. Ostatnio kusi mnie wycieczka do Szwajcarii a wszystko przez ten artykuł https://www.okiemobiektywu.pl/2021/04/locarno-wloska-szwajcaria-co-zobaczyc-w.html. Może uda nam się wyjechać w sierpniu :)

  OdpowiedzUsuń
 24. bardzo ciekawy artykuł. W dzisiejszych czasach umiejętność wyciszenia może mieć kluczowe znaczenie dla zdrowia psychicznego.

  OdpowiedzUsuń
 25. Ja kocham robić zdjęcia i DIY. To pomaga mi się wyciszyć i zapomnieć o problemach. Myślę, że każdy powinien znaleźć swoj sposób. Ja długo nie potrafiłam poradzić sobie z emocjami.

  OdpowiedzUsuń
 26. Umiejętność wyciszenia się jest bardzo ważna w dzisiejszym świecie. Mamy mnóstwo stresów związanych z pracą i nie tylko. Warto wiedzieć w jaki sposób nad nim zapanować.

  OdpowiedzUsuń
 27. Wyciszenie się w trakcie dnia jest mega ważne. Warto dbać o swoje zdrowie.

  OdpowiedzUsuń
 28. Na pewno czas spędzony na powietrzu, na łonie natury, wśród kwiatów to bardzo dobry pomysł jeśli zależy nam na poprawie nastroju, wyciszeniu się. Dobrze jeśli mamy taki własny ogród gdzie możemy tak czas spędzić.

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.